reede, 19. oktoober 2018

Restoran "Kaseke" ja kauplus "Tähe"

  Kunstnik Ulve Särev-Kolk rääkis mulle järgmise "Kasekese" nime saamisloo.
Ta töötas tol ajal kaubandusvalitsuse reklaamigrupis "Must kass" kunstnikuna. Nende juures käis ikka lobisemas natuke tüütu kaubatundja Kask, keda kutsuti ka kasekeseks. Parasjagu oli käimas nimekonkurss uuele restoranile. Kunstnikud tahtsid Kaske narrida ja Ulve algatusel esitati konkursile nalja pärast nimi "Kaseke".
(Ulve Kolk tegi restorani ruumidesse vitraažid.)


Restoran "Kaseke" ja kauplus "Tähe" on tüüpprojekt, teine täpselt samasugune on Forseliuse kooli vastas Tähe 98, seal olid kauplus ja söökla "Ropka".

  Kased on veel üsna väikesed, see pilt peab olema tehtud kuskil 1964-1965.


Praegu tundmatuseni muutunud Ropka kauplus ja söökla, võrrelge ülemisega.

  Kirjeldus restoran "Kasekese" sisekujundusest on hirmuäratav:
     Omapäraseks kujundati üks ruumidest, nimelt stiliseeritud eesti talutareks. Nõekirjalised uksed, rahvuslikel motiividel mööbel, kirjatud õllekapad ja veiniankur, suitsused parred laes, ühes seinas kunstnik-dekoraator U.Kolgi värvierksad klaasvitraažid, mis on kooskõlas üldise joonega. Hubane!

Edasi, 1.aug 1964



 Kokkadel ei peaks põhjust olema millegi üle nurada. Köögipool on samuti avar, ventilatsioon hea, mehhanismid viimaseni kaasaegsed ja käepärast, laoruumid korralikud.

 Edasi, 1.aug 1964


1.augustist 1964 hakkas ümberkaudseid elanikke kella üheni öösel piinama restoranimuusika.


Kasekeses laulmisega sai tuule tiibadesse Üllar Jörberg, kes päevasel ajal oli lähedalasuva Ropka-Tamme kalmistu hauakaevaja.



Tähe pood oli Kalevi kommivabriku esinduspood, sageli oli selline saba. Mäletan, et sain siit osta esimest korda Kalevi nätsu.



Ma ei tea, kes mõtles välja, et restoran peaks olema mitmeid treppe pidi üleval. Pärast lõbusat õhtut alla tulles kukkus sealt nii naisi kõrgetel kontsadel kui ka lihtsalt purjus inimesi alla.
Aastal 1975 või 1976 oli "Kasekeses" õhtut veetmas noor perspektiivikas tõstesportlane Meinhard, kes muidu alkoholi ei tarvitanud, aga seekord oli joonud. Tekkis tüli, ukse peal läks lausa kakluseks. Meinhard lõi teist meest, kes kukkus trepist alla nii õnnetult, et lõi peaga vastu äärekivi ja suri. Meinhard mõisteti viieks aastaks vangi ja sellega oli ta saatus määratud, vangimaja vahet ta edaspidi käima jäigi.

Natuke on näha, et kaupluse ukse kõrval vasakul varikatuse all on kaks gaseeritud vee automaati.


"Tähe" kauplus oli alguses letipood, aga kuskil 1970-ndate lõpus 1980-ndate alguses tehti sinna selvepood. Kotiga ei tohtinud müügisaali minna, kott tuli jätta laua peale (pikk laud kottidega eraldas sisenemisruumi müügisaalist). Minul varastati sealt kott koos dokumentidega.


1999-2000 tegutses "Kasekese" ruumides kunstikool.


Ma olen „Kasekeses” käinud,
mu vastas istus Urmas Past,
must pahemal vist Urmo Kööbi
ja paremal Tiit Veeber vast.

Eeskambris nägin Soidro Marti.
Kas teenis ta veel Lennart Merd
tol ajal, küsida ma kartsin.
Mul polnud küllalt külma verd.

Veel nägin – vaimus – rojaliste.
Ka karjeriste KGB-st.
Ja kunagisi kommuniste.
Ja võitlusvendi ERSP-st.
...

Hando Runnel

Must-valged pildid Ajapaigast ja ERM-i ajaveebist.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar