kolmapäev, 15. jaanuar 2014

Nikolai Burdenko tänav 63

 Veski 63.
 Imeilus maja, valmis saanud vahetult enne sõda, 1939.aastal, omanik oli majaomanike panga direktor Oskar Friedrich Allik.
Praegu reklaamitakse seda korteriostjatele kui Juri Lotmani ja Zara Mintsi elukohta.
 Aga nõukogude ajal peeti seda väga koledaks ja ebameeldivaks majaks, sest siin asus naha- ja suguhaiguste dispanser, hiljem arstiteaduskonna dekanaat, mõned korterid olid ka,  pealegi oli maja väga koledat sinist värvi (väideti, et tripperi värvi).

«Kas te kujutate ette! Mina, Olga Mikk-Krulli tütar, «Padaemand» ja «Silva» kõrvus, pidin istuma Burdenko 63 maja keldris,» kirjeldab ta. «Mu ees oli laud ja neli naela, mille külge tuli jalgupidi siduda merisiga, kääridega ta karvad eemaldada ja loomakese sõrmeotsasuurusest südamest verd võtta. Surmakrampides merisigade kuhi tõmbles ja kasvas mu jalgade kõrval, enne kui ma nõutava hulga verd neist kätte sain.»


Maja tagastati  Rootsis elavale Friedrich Fred Raimond Allikule, kes volitas Tartu Ülikooli hoolitsema kinnisvara tagastamise edasise protsessi sujumise eest, kui Peeter Tulviste ja Riho Illak temaga Lundis kohtusid.
Kaugem eesmärk oli koos teiste tagastatud kinnisvaradega (Kastani 2, Peedu kirjanike puhkekodu ja 2 Tolstoi t elumaja) luua oma vanemate nimeline fond, mis hakkaks kinnistute ekspluateerimisest saadava kasumi arvelt maksma mitmeid stipendiume. (Postimees, 25.jaanuar 1996)

Kui naha ja pärgamendi konserveerijast rootslane Allik 2000. aastal suri, ei jätnud ta maha testamenti.
Riho Illakul õnnestus aga kirjavahetusele ja fotodele tuginedes veenda Rootsi Üldist Pärandifondi, et tippkonservaatori viimne tahe oli kinkida oma Eestisse jäänud vara just Tartu Ülikoolile. 


2006.aastal hakkas ülikool pärandit müüma ja ühtlasi anti Friedrich Fred Raimond Allikule postuumselt Tartu Ülikooli auliikme nimetus.


3 kommentaari:

Madis Noor ütles ...

Sanepidjaam oli samal pool teed, kuid mitu maja edasi.

Aki ütles ...

Nõukogude ajal olid hoone II ja III korrusel üürikorterid, I korrusel asus Naha- ja suguhaiguste dispanseri polikliinik.
https://info.raad.tartu.ee/muinsus.nsf/0/27DB2CB129B2DC2DC22579570037C0D6

Aki ütles ...

Parandasin ära, sanepidjaam ei olnud jah selles majas.